Ze životanás všech

Můj život v PO5

Publikováno 28.03.2016 v 09:24 v kategorii Život ve škole, přečteno: 225x

Učím osmý rok. Sama tomu někdy těžko věřím, ale je to tak. Potkala jsem stovky žáků. Některé si pamatuji dodnes, na jiné bych musela více zavzpomínat. Kdo se mi ale určitě z hlavy nevykouří, je třída PO5.

Než se rozepíšu, hodilo by se pro začátek osvětlit, co znamená PO5. Jedná se o zkratku. Je to druhý ročník nástavbového studia oboru Podnikání denní. Prostě je to třída zhruba dvacetiletých jedinců, kteří už jsou v podstatě dospělí, a při tom máte velmi často pocit, že jste v mateřské škole:-D. A proč zrovna PO5? Protože je to třída plná dvacetiletých, ale zároveň nezapomenutelných lidí, a zážitků. A čím že jsou tak nezapomenutelní?

Vším… Někdy, když opouštím po výuce třídu, mám pocit, že jsem pětačtyřicet minut krotila divokou zvěř. Jindy zase odcházím s pocitem, že to bylo ONO. Přemýšlím, jak jednoduše ty měsíce s nimi popsat, ale ono je to vlastně nepopsatelné. Kdo tam výuku nezažil, nemůže pochopit :-D. Dva roky s touto třídou bych mohla nazvat jako dva roky nekončícího učení, opětovného vysvětlování, překřikování a odpovídání na ty samé otázky, které padnou tak dvacetkrát za hodinu a vždycky od někoho jiného (a tím nemám na mysli otázky týkající se výuky :-P, ale otázky typu A proč zrovna já?, nebo A proč pět?, Kolikátého je? A tak dále). A to jejich žalování…Bože, jak mně bude to jejich žalování chybět :-D.

„Páníííí učitééééélkóóóóóóóó, on je na mobilu!“

„Páníííí učitééééélkóóóóóóóó, Dominik mi maluje do sešitu!“

„Páníííí učitééééélkóóóóóóóó, Tomáš mi maluje po ruce, ať mě nechá!“

„Pánííí učitééééélkóóóóóóóó, Radim mi bere tužku!“

„Pánííí učitééééélkóóóóóóóó, já nevidím přes Adamovu hlavu, ať uhne!“ „To si nemáš opisovat, to si máš spočítat sám a pak si to jen zkontrolovat!“

To se vážně musíte smát, i když se maxujete, abyste to vydrželi. Ale není to jen Tomáš, Dominik a Radim. Takoví vtipálci jsou tam vesměs všichni. Jen na některé je vidět víc (mají ze strategických důvodů VIP pozici v první brázdě), na ty klidnější se díváme dozadu. No… Klidnější… Spíš ti zkrotitelnější :-D. Ale holky, o těch ani nevíte. Sedí, zbytečně nemluví a narážky kluků odpalují jednu za druhou.

Ale to popisuju dny, kdy vás rozesmívají. Když vejdete do třídy, okamžitě poznají, jak vám je, v jaké jste náladě, a podle toho pokračují. Jsou však dny, kdy ani já nemám happy day. Nevím jak, ale oni i tohle poznají. To pak nemusíte ani trochu zvýšit hlas a jedou přesně tak, jak si představujete.

Nemyslete si, že hodiny, kdy vtipkují a smějí se, jsou hodiny, kdy se nic nedělá. V žádném případě. Zasmát ano, ale práce musí být hotova. To bohužel :-P. U tabule se střídají hezky všichni. Navzájem si předávají štafetu a čísla se jen mihnou. Tomáš, pak Petr. Dominik, pak Petr. Radim, Vašek, Tomáš, Miloš, a zase Petr… Zdeněk, Jirka a kupodivu Petr. A tak se nám to střídá…

PO5 je třída, která vás hodinu co hodinu něčím překvapí. Vždycky, když tam jdu, myslím si, že už nic nového nepředvedou, ale vždycky mě vyvedou z omylu. U nich se stále a stále přesvědčuji, že roky, které jsem odučila, rozhodně neznamenají, že už jsem ostřílený a zkušený učitel. Tady to rozhodně neplatí.

V žádné jiné třídě jsem nikdy nemusela tolik hlídat každé slovo, které řeknu, protože tihle pánové vše otočí ve vtip. I alergii :-D

V žádné jiné třídě jsem se nikdy tolik nenasmála, a to i přesto, že se mi často chtělo brečet.

V žádné jiné třídě jsem neměla pocit, že i naprosto jasné a logické věci mohou být tak nejasné a nelogické :-D.

V žádné jiné třídě jsem neřešila krádež téměř bezcenné věci :-D.

V žádné jiné třídě jsem nikdy tolikrát během pětačtyřiceti minut neřekla „ Počítej!“

Z žádné jiné třídy jsem nikdy neodcházela tak vyždímaná, ale zároveň s pocitem, že se mi podařilo někoho něco naučit a ještě jsem se zasmála.

Tohle absolutní vyčerpání a zároveň dobití energií a pozitivní náladou mi bude chybět. Oni všichni mi budou chybět.


PS: Už teď se těším na středeční souboj. Tak čuuuuuuus ;-)

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?